5 RAZLOGOV, ZAKAJ JE POMEMBNO REDNO ČIŠČENJE ZOBNEGA KAMNA
5 RAZLOGOV, ZAKAJ JE POMEMBNO REDNO ČIŠČENJE ZOBNEGA KAMNA
5 RAZLOGOV ZAKAJ JE POMEMBNO REDNO ČIŠČENJE ZOBNEGA KAMNA
Ali ste vedeli, da je redno čiščenje zobnega kamna ključno za ohranjanje zdravih zob in dlesni? Marsikdo se ne zaveda, kako pomembno je odstranjevanje zobnega kamna za dolgoročno zdravje ustne votline. V nadaljevanju predstavimo pet razlogov, zakaj je pomembno redno čiščenje zobnega kamna, zato berite naprej.
Zobne obloge ali zobni plak je biofilm na zobnih ploskvah, sestavljen iz mešanice bakterij, mrtvih celic, sline in ostankov hrane. (Zobne obloge in zobni kamen » Zobozdravstveni center Babit)
Obstaja več načinov za upočasnitev nastajanja zobnih oblog in preprečevanje nastajanja zobnega kamna. Ščetkanje dvakrat na dan z zobno pasto s fluoridom lahko pomaga odstraniti zobne obloge in preprečiti njihovo nabiranje. Vsakodnevna uporaba medzobnih ščetk in/ali zobne nitke pomaga odstraniti zobne obloge in koščke hrane med zobmi ter na robu dlesni, kamor zobna ščetka ne seže. Obstajajo tudi antiseptične ustne vodice, ki pomagajo uničiti bakterije v ustih in preprečijo nastajanje zobnih oblog.
Zobni kamen so stare neodstranjene obloge, ki začnejo sčasoma privzemati minerale iz sline in postanejo trde zobne obloge. Če se zobni kamen ne odstrani pravočasno, lahko povzroči vnetje dlesni, imenovano gingivitis. Gingivitis se kaže z rdečico, oteklino in krvavenjem dlesni med ščetkanjem. Redno čiščenje zobnega kamna pomaga odstraniti te trdne obloge in s tem zmanjšuje tveganje za vnetje dlesni ter razvoj resnejših oblik bolezni dlesni, kot je parodontitis.
Zobni kamen ustvarja hrapavo površino na zobeh, na kateri se hitreje in lažje nabirajo zobne obloge. To otežuje ustrezno ščetkanje in nitkanje, saj se zobne obloge trdno prilepijo na zobni kamen. Z rednim čiščenjem zobnega kamna bo površina zob ostala gladka in tako manj ugodna za lepljenje zobnih oblog.
Neodstranjen zobni kamen pogosto pripomore k neprijetnemu zadahu. Ko se zobne obloge in bakterije nabirajo na zobnem kamnu, oddajajo neprijetne vonje. Ti vonji so lahko vzrok za kronični slab zadah, imenovan tudi halitoza. Redno čiščenje zobnega kamna pomaga odstraniti te obloge in zmanjšuje neprijeten vonj iz ustne votline.
Zobni kamen lahko poveča tveganje za nastanek zobne gnilobe in razvoj parodontalne bolezni. Ko se trde zobne obloge nabirajo na zobeh, bakterije proizvajajo kisline, ki poškodujejo zobno sklenino in povzročajo zobno gnilobo. Z rednim čiščenjem zobnega kamna preprečujemo kopičenje oblog ter s tem zmanjšujemo tveganje za nastanek kariesa in parodontalne bolezni.
Zobni kamen je eden najpomembnejših dejavnikov za nastanek parodontalne bolezni, ker omogoča kopičenje zobnih oblog ter jih stabilizira na zobnih in obzobnih tkivih, zadržuje ostanke hrane in ovira čiščenje zob, vsebuje endotoksine in jih počasi sprošča ter tako ovira parodontalno okrevanje. Iz študije je razvidno, da so odstranjevanje zobnega kamna, luščenje in skobljanje korenin prvi koraki parodontalne terapije.*
* Checchi L, D’Achille C, Montella A. Il tartaro e la malattia parodontale–un cofattore nella eziopatogenesi [Tartar and periodontal disease–a cofactor in etiopathogenesis]. Dent Cadmos. 1991 May 15;59(8):80-4, 87-90, 93-5. Italian. PMID: 1864421.
Redno čiščenje zobnega kamna ni pomembno le za ustno, ampak tudi za splošno zdravje. Študije so pokazale na povezavo med boleznimi dlesni in nekaterimi resnejšimi zdravstvenimi težavami, kot so srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen in celo nekatere vrste raka. Zobni kamen deluje kot izvor bakterij, ki se lahko širijo po telesu in vplivajo na druge organe. Z rednim odstranjevanjem zobnega kamna zmanjšujemo tveganje za nastanek teh bolezni in ohranjamo boljše splošno zdravje.
Na podlagi najnovejših znanstvenih ugotovitev je študija literature dokazala korelacijo med ustnim zdravjem, ustnimi boleznimi in sistemskimi zapleti. Ustno zdravje vpliva na sistemske posledice več organov; kot kaže, te posledice segajo vse od insulinske rezistence zaradi parodontalne bolezni do veliko bolj zapletenih večorganskih sistemskih zapletov, ki vključujejo srčno-žilni sistem, ali celo do nevrodegenerativne patologije.**
** Fiorillo L. Oral Health: The First Step to Well-Being. Medicina (Kaunas). 2019 Oct 7;55(10):676. doi: 10.3390/medicina55100676. PMID: 31591341; PMCID: PMC6843908.
Čiščenje zobnega kamna je postopek, ki ga običajno izvaja zobozdravnik ali ustni higienik. Poteka v več korakih in se lahko razlikuje glede na individualne potrebe posameznika.
Zobozdravnik najprej opravi pregled ustne votline, da oceni obseg zobnega kamna in stanje dlesni. S tem se ugotovi, kako intenzivno bo čiščenje. Naslednji korak je odstranjevanje zobnega kamna s posebnim ultrazvočnim orodjem. Odstranitvi zobnega kamna sledi postopek peskanja in poliranja zob. Zobozdravnik bo uporabil posebno pasto in polirno krtačko za odstranjevanje zobnih oblog in površinskih madežev. Ta postopek pomaga ohraniti gladko površino zob, kar preprečuje hitro ponovno nabiranje oblog.
Nekaj dni po čiščenju zobnega kamna se odsvetuje uživanje kave, čaja, vina, cigaret ali pijač, ki vsebujejo barvila. V tem času so zobje nekoliko občutljivejši, zato se nanje vežejo barvila, kar povzroči hitrejše zabarvanje.