Vodnik za izbiro nege ustne votline po posegih
Po posegih v ustni votlini je ustna nega ključna, saj le s pravilno nego preprečimo poznejše zaplete.
Čiščenje zobnega kamna
Čiščenje zobnega kamna je postopek, ki ga običajno izvaja zobozdravnik ali ustni higienik. Poteka v več korakih in se lahko razlikuje glede na individualne potrebe posameznika.
Redno čiščenje zobnega kamna je ključno za ohranjanje zdravih zob in dlesni ter splošnega zdravja. Ne le da preprečuje vnetje dlesni, izboljša ustno higieno, preprečuje slab zadah, zobno gnilobo in pripomore k splošnemu zdravju, temveč tudi ohranja nasmeh čudovit in samozavesten.
Preberite več: 5 RAZLOGOV, ZAKAJ JE POMEMBNO REDNO ČIŠČENJE ZOBNEGA KAMNA
Luščenje in glajenje zobnih korenin
Luščenje zobnih korenin je postopek, pri katerem se iz obzobnih žepov in površine zobne korenine odstranijo trde zobne obloge. Sledi faza glajenja zobnih korenin, kjer se s površine korenine odstrani poškodovani zobni cement, da korenina postane čim bolj gladka in manj dostopna in primerna za nastanek novih oblog.
Preberite VSE, KAR MORATE VEDETI O LUŠČENJU IN GLAJENJU ZOBNIH KORENIN
Operirane dlesni
Parodontalno zdravljenje s kirurškimi tehnikami, s katerimi se temeljito očisti prizadeto območje in kar najbolje obnovi tkivo dlesni.
Po takih posegih je potrebno za hitro celjenje brez okužb ohranjati čista usta z uporabo antiseptičnih sredstev v obliki ustne vode in parodontalnega gela. Za pospešeno celjenje ran, ki nastanejo po operaciji, je priporočljiva uporaba sredstev, ki poleg antiseptika vsebujejo tudi hialuronsko kislino.
Preberite: PARODONTALNA BOLEZEN: VZROKI, ZDRAVLJENJE IN PREPREČEVANJE
Implantološki posegi
Implantacija zob je postopek, pri katerem je zaradi invazivnosti izredno pomembno zagotoviti najvišjo stopnjo ustne higiene tako pred posegom kot tudi po njem.
Zaradi posega je ščetkanje zelo oteženo, včasih pa tudi onemogočeno. Zato se za vzdrževanje maksimalne stopnje ustne higiene priporoča redno spiranje ust z visokoučinkovitimi antiseptičnimi ustnimi vodami, na mestu vsadka pa tudi lokalna zaščita z antiseptičnim gelom.
Za hitrejše celjenje kirurške rane je priporočljiva uporaba ustne vode in gela, ki poleg antiseptika vsebujeta tudi hialuronsko kislino.
Preberite več: KLORHEKSIDIN – ZLATI STANDARD V ZOBOZDRAVSTVU
Protetični posegi
Nadomeščanje zob s fiksno ali snemljivo zobno protezo zahteva tudi natančnejšo in temeljitejšo ustno higieno. Redno je treba čistiti tudi mesta med protezo ali mostičkom in delom dlesni, na katerega je nameščen(a).
Takoj po posegu in vstavitvi so na nekaterih mestih možna vnetja in rane. Zato se po čiščenju priporoča izpiranje z antiseptično ustno vodo. Poleg tega je pomembno, da pri ščetkanju uporabljamo zobno pasto brez penila, natrijevega lavrilsulfata (SLS), ker ta zmanjša antiseptični učinek ustne vode. Če v ustih nastanejo ranice, lahko obolela mesta zdravimo z nanosom antiseptičnega gela.
Preberite ZAKAJ SE JE PAMETNO IZOGIBATI ZOBNIM PASTAM, KI VSEBUJEJO SLS (NATRIJEV LAVRILSULFAT)