Kako skrbeti za dobro ustno higieno med nošenjem zobnega aparata
KAKO SKRBETI ZA DOBRO USTNO HIGIENO MED NOŠENJEM ZOBNEGA APARATA
Še pred leti je veljalo, da ortodontske aparate potrebujejo le otroci, danes pa vidimo, da ni več tako. Zaradi velike izbire različnih metod za poravnavo zob se za to odloča vedno več odraslih. Ortodontski aparati niso več le nesnemni klasični kovinski, na voljo je tudi vedno več snemljivih in »nevidnih« aparatov. Kako skrbeti za dobro ustno higieno med nošenjem zobnega aparata, pa preberite spodaj.
V tem zapisu vam predstavljamo različne ortodontske aparate, njihove prednosti in slabosti ter pravilno nego zob, kadar se odločimo za katerega od naštetih.
Ortodontija (gr. orthos – raven, enakomeren; odontos – zob) je specializirana veja dentalne medicine, ki proučuje rast in razvoj čeljusti, zob in orofacialnega predela kot celote, nepravilnosti v razvoju in vzroke zanje. S podporo miofunkcionalnih vaj in ortodontskih pripomočkov preprečuje in odpravlja prirojene in pridobljene nepravilnosti zob in čeljusti.
Klasični kovinski zobni aparat
Klasični kovinski zobni aparat
Pri fiksnih zobnih aparatih je še vedno najpogostejši klasični kovinski zobni aparat, sestavljen iz nosilcev, ki se prilepijo na zobe (zvezdice). Skozi nosilce je napeljana tanka žica loka, ki poteka od nosilca do nosilca ter pritiska, vleče in premika zobe. Najpogosteje se uporablja pri otrocih in adolescentih, saj jih tako ni treba opominjati, naj ga nosijo.
Obisk ortodonta je potreben vsakih 4–8 tednov.
Prednosti:
• uporaba pri težjih nepravilnostih
• zelo učinkovit
• cenovno dostopnejši
• zabavnejši zaradi različnih barvnih gumic
Slabosti:
• najopaznejši zobni aparat
• pogoste poškodbe ustne sluznice in afte na začetku nošenja
• več pozornosti pri ustni higieni
Zobni aparat s keramičnimi nosilci
Zobni aparat s keramičnimi nosilci
Gre prav tako za fiksni zobni aparat, ki pa je na pogled veliko manj opazen. Glavna značilnost so keramični prozorni nosilci – zvezdice, ki so manj vidne in tudi po velikosti manjše, povezane z belo žičko. Delujejo enako kot kovinski, vendar je tak zobni aparat diskretnejši. Keramični zobni aparat je najbolj priljubljen med pacienti, ki si želijo poravnati zobe diskretno in cenovno ugodno. Za to obliko zobnega aparata se najpogosteje odločajo mladostniki in odrasli.
Prednosti:
• manj opazen kot klasičen kovinski zobni aparat
• še vedno ugodnejši od Invisaligna, a dražji od klasičnega
Slabosti:
• možnost zabarvanja belih keramičnih zvezdic
• več pozornosti pri ustni higieni
Lingvalni aparat
Lingvalni aparati
Lingvalni zobni aparat se namesti na notranjo stran zob, tako da je popolnoma neviden. Uporablja se v zahtevnejših ortodontskih primerih. Čeprav lingvalni zobni aparat ponuja številne prednosti, je treba poznati tudi nekaj njihovih slabosti. Ker so lingvalni aparati za zobmi, se pri nekaterih pacientih opazijo rahle spremembe v govoru (pogosto šepetanje) in draženje jezika, običajno kmalu po namestitvi aparata, izginejo pa v nekaj tednih, ko se usta navadijo na nov aparat.
Prednost:
• popolnoma nevidni
Slabosti:
• precej dražji
• moteče za jezik in govor
• več pozornosti pri ustni higieni
Kako skrbeti za dobro ustno higieno med nošenjem zobnega aparata
Pri ortodontskem zdravljenju je treba predvsem pri fiksnih ortodontskih aparatih več časa in spretnosti nameniti čiščenju vseh zobnih ploskev in medzobnih prostorov. Sicer na slabo očiščenih mestih lahko nastane karies, bele lise ali se razvije obolenje dlesni.
Pomembno je, da uporabljamo kakovostno zobno ščetko, takšno, ki je namenjena posebej za uporabo pri fiksnih ortodontskih aparatih. To so ščetke z majhno glavo, ergonomsko obliko in sredinsko prirezanimi tršimi vlakni, ki omogočajo natančno ščetkanje tudi na težko dostopnih mestih.
Kljub dobri zobni ščetki pa ne smemo pozabiti na medzobne prostore in predele zob okrog zvezdic. Te bomo najučinkoviteje očistili z medzobnimi ščetkami. Majhne ščetke s ščetinami na krožni glavi bodo učinkovito odstranile zobne obloge tudi v najbolj skritih kotičkih.
Poleg mehanskega čiščenja lahko zobne obloge obvladujemo z blago antiseptično zobno pasto z dodanim fluoridom. Prav tako so priporočljivi preparati za zaščito sklenine.
Zobna pasta Curasept ADS 705 z nizko vsebnostjo antiseptika in dodanim fluoridom je namenjena za preventivno uporabo pri začetnem vnetju dlesni in higieni ob ortodontskem zdravljenju.
Trenutno najbolj priljubljena oblika zobnega aparata je zagotovo snemni zobni aparat ali ALIGNER.
Narejeni so iz posebne prozorne folije oziroma plastične mase. Na začetku novega tisočletja jih je razširil Invisalign, ki je počasi postal največja znamka alignerjev (približno to, kar je danes Vileda za gobasto krpo ali Vegeta za mešanico začimb).
Povsem jasno je, zakaj so prozorni alignerji in Invisalign postali tako priljubljeni.
Invisalign je najbolj priljubljena vrsta zobnih aparatov, ker nima nosilcev in žic, ampak namesto tega serijo po meri narejenih prozornih plastičnih poravnalnikov, ki se nosijo čez zobe. Te je enostavno odstraniti in zamenjati z naslednjim v seriji na dva tedna celotno obdobje zdravljenja. Večina posameznikov za želeni rezultat potrebuje od 18 do 30 različnih alignerjev.
Prednosti:
• skoraj neviden zobni aparat
• manj bolečin in poškodb ustne sluznice
• ker so snemljivi, je z njimi lažje jesti
• omogočajo dobro ustno higieno
Slabosti:
• neprimerni za zahtevnejše ortodontske primere
• veliko dražji
• ob neustrezni ustni higieni več možnosti za nastanek zobne gnilobe
• možnost zabarvanja opornic
Kako skrbeti za dobro ustno higieno med nošenjem snemnega zobnega aparata
Pri snemnih ustnih aparatih je higiena ključna, saj mora biti aparat na zobeh vsaj 22 ur na dan. Tako lahko poravnalnik ob nezadostni higieni postane gojišče bakterij. Pomembno je, da po vsakem obroku temeljito očistite zobe in poravnalnik.
Uporabljajte zobno ščetko z mehkimi ščetinami, da ne poškodujete dlesni, in primerno medzobno ščetko, da očistite tudi obloge in ostanke hrane iz medzobnih prostorov.
Poleg mehaničnega čiščenja ne pozabite na zaščito zobne sklenine z izdelki, ki zobe remineralizirajo, preprečujejo kislinsko erozijo in ščitijo pred kariesom.
Nošenje zobnega aparata je lahko dolgotrajno in včasih celo boleče, pa vendar je cilj vreden poti. Ko boste zobni aparat odstranili, bo vaš nasmeh lep in zobje poravnani. Tako bo večja tudi vaša samozavest. Da pa bo celoten postopek zdravljenja uspešen, ne pozabite na dobro ustno higieno.