KARIES PRI OTROCIH IN KAKO GA PREPREČITI
KARIES PRI OTROCIH IN KAKO GA PREPREČITI
Po podatkih Ameriške akademije za otroško zobozdravstvo so kariesne razjede zob ali zobna gniloba najpogostejša kronična bolezen pri otrocih. V nadaljevanju si preberite, kaj moramo vedeti o zobnem kariesu v otroštvu ter kako ohraniti otrokove zobe čiste in zdrave.
Znaki in simptomi kariesa pri otrocih so različni glede na mesto nastanka in resnost. Ko je karies v začetni fazi, vaš otrok morda ne kaže nobenih simptomov. Ko pa se kariesna razjeda razrašča, bo verjetno povzročil različne znake in simptome, na primer:
– občutljivost zob,
– zobobol ali nelagodje v ustih, ki se pojavi brez očitnega vzroka,
– ostra ali blaga bolečina, kadar otrok pije ali je kaj hladnega, vročega ali sladkega,
– vidne temne pikice ali luknjice v zobeh,
– vidna sprememba barve na kateri koli površini zoba,
– bolečina pri ugrizu.
Hipomineralizacija je stanje, ki prizadene zunanjo plast (sklenino) otrokovih zob. Zaradi hipomineralizacije je zobna sklenina mehkejša in zato bolj nagnjena k zobni gnilobi in propadanju zob. Za hipomineralizirane zobe so značilne kredasto bele ali rumene lise ter povečana preobčutljivost. Lahko se pojavijo še druge zobozdravstvene težave, na primer hiter razvoj zobne gnilobe, zaradi katerih postane zobozdravstveno zdravljenje nujno.
Nastanek zobnih oblog. Pri nezadostni ustni higieni se razmnožijo škodljive bakterije, ki se hranijo z ostanki hrane in tvorijo zobne obloge, te pa kot prozorna in lepljiva prevleka prekrivajo površino zob.
Kislina napade zobe. Ker se bakterije hranijo s škrobom in sladkorjem, sproščajo kisline, ki odstranjujejo minerale v zunanji zobni sklenini vašega otroka. Ta erozija ustvari drobne luknjice v sklenini, kar omogoča kislini in bakterijam dostop do dentina v zobeh.
Kariesne razjede se večajo. Brez pravočasnega ukrepanja bodo kislina in bakterije prišle do notranjosti zoba (zobne pulpe), v kateri so krvne žile in živci. Ko se pulpa razdraži in oteče, bo vaš otrok občutil hude bolečine. Nelagodje in karies se lahko razširita celo izven zobne korenine vse do spodnje kosti.
Kako prepoznati karies
1. Mesto zoba: najpogosteje se gniloba pojavi na otrokovih zadnjih zobeh.
2. Uživanje nekaterih vrst pijače in hrane: nekatera živila se oprimejo zob, predvsem sladki sokovi, med, gazirane pijače, sladkarije, suho sadje in čips.
3. Pogosti prigrizki: kadar imajo otroci pogoste prigrizke med obroki, to za bakterije pomeni stalen dotok goriva, ki jim pomaga pri razmnoževanju.
4. Pomanjkanje fluorida: uporaba zobnih past, ki ne vsebujejo fluorida, je zaradi pomanjkanja znanja postala modna muha.
5. Hranjenje dojenčkov pred spanjem: če dojenčkom damo stekleničko, napolnjeno s sokom, mlečno formulo ali mlekom, to poveča tveganje za karies. Tveganje je večje tudi pri malčkih, ki se sprehajajo naokrog in pijejo iz skodelice, napolnjene s problematičnimi pijačami.
Dejavniki tveganja za nastanek kariesa
Tveganje za zobno gnilobo pri svojem otroku lahko zmanjšamo tako, da poskrbimo za redno ščetkanje zob z zobnimi pastami, ki remineralizirajo sklenino in dentin ter hkrati ščitijo pred kislinsko erozijo.
Izberemo otrokovi starosti primerno zobno ščetko z majhno in zaobljeno glavo, ki bo dosegla vsak kotiček v ustih, ščetine pa naj bodo goste, mehke in upogljive, da ščitijo dlesen in nežno ter učinkovito odstranijo zobne obloge.
Ob tem ne pozabimo, da po priporočilu zobozdravnikov starši preverjamo uspešnost otrokovega umivanja zob oziroma primernost ustne higiene do njegovega dvanajstega leta.
Poskrbimo tudi za otrokovo zdravo prehrano z veliko sadja in zelenjave. Omejimo uživanje problematične hrane in prigrizkov med obroki. Tudi pri svojem otroku poskrbimo za redne preglede pri zobozdravniku, ki nam lahko zagotovi, da se zobje razvijajo normalno. Ob tem je dobro, da pogosto še sami preverjamo, ali se na otrokovih zobeh pojavljajo manjše luknjice – da jih odkrijemo, še preden se razvijejo v resno zobno gnilobo.
PRIPOROČENI IZDELKI
WIKISEPT