PRVI ZOBKI
PRVI ZOBKI
SKRB ZA ZDRAVJE ZOB SE ZAČNE ŽE PRED NJIHOVIM IZRAŠČANJEM
Razvoj zob pri ljudeh je kompleksen in dolgotrajen proces, ki se začne že pri zarodku okoli sedmega tedna nosečnosti s pojavom prvih zametkov mlečnih zob, zaključi pa se približno pri dvajsetih letih, ko se dokončno izgradijo korenine modrostnih zob. Večina tega procesa se dogaja že pred začetkom izraščanja zob. Takrat se pod površino dlesni razvija struktura tako mlečnih kot stalnih zob. Nadaljuje pa se v celotnem obdobju rasti in odraščanja.
Prvi zobki in izraščanje
Pomembno je vedeti, da je izraščanje naravni proces, ki je biološko programiran tako, da zob izraste skozi sluznico dlesni brez poškodb in brez vnetja. Dlesni pa so zaradi procesov med izraščanjem lahko nabrekle in srbeče, kar pri malčkih vzbuja potrebo po drgnjenju dlesni na mestu prodiranja.
Zob prodira skozi ustno sluznico tako, da bakterije ne morejo prodreti v pozobnico in organizem, da ostaja spodaj ležeča kost, na katero je s pozobnico pripet zob, ves čas zaščitena pred okužbo. Kljub temu prodiranje zoba v ustno votlino pogosto spremljajo bolečina, čezmerno slinjenje, prebavne težave in zvišana telesna temperatura. Te znake povzročijo poškodbe sluznice nad prodirajočim zobom s prsti, trdimi predmeti ali hrano, čemur se lahko pridruži še okužba. Večina omenjenih simptomov je torej posledica zunanjih dejavnikov, ne pa samega procesa izraščanja.
Za lajšanje naštetih simptomov z geli za izraščanje je torej pomembno, da vsebujejo učinkovine, ki mehčajo dlesen in pripomorejo k lažjemu izraščanju, hkrati pa učinkovito blažijo vnetje, pospešujejo celjenje ter aktivno ščitijo dlesen na mestu izraščanja pred vdorom bakterij in posledično okužbo. Dobro je, da učinkovine gela ščitijo tudi novoizrasle zobke pred zobnimi oblogami, tako da ga lahko uporabljamo tudi za ščetkanje.
Ker je proces izraščanja dolgotrajen, je Ameriška agencija za hrano in zdravila FDA že leta 2014 odsvetovala uporabo izdelkov z lokalnimi anestetiki,* saj lahko ti pri dolgotrajni uporabi povzročajo preobčutljivost in neželene učinke.
Sprejemljive so torej le naravne in telesu lastne učinkovine, ki jih otroško telo dobro sprejema, tudi če jih uporabljamo dlje časa.
Ob izraščanju zobkov je pomembno, da otroku omogočimo samostojno lajšanje tegob izraščanja s pomočjo mehkega, a hkrati trpežnega grizala, ki ne povzroča poškodb sluznice, staršem pa omogoča masažo dlesni in ščetkanje prvih zobkov z gelom za blaženje simptomov. S tem otroka nezavedno v igri navadimo na redno ustno higieno s pripomočkom, ki je tudi njegova igrača.
Sklenina novoizraslih zobkov je sicer že trdna in stabilna, je pa še rahlo porozna, ker še ni povsem mineralizirana. Proces dokončne mineralizacije poteka z minerali in snovmi iz sline ter traja približno dve ali tri leta. Medtem je sklenina občutljivejša za karies in kislinsko demineralizacijo. Za njeno zaščito je pomembno redno in temeljito čiščenje zob, pripomore pa še prehrana z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, izogibanje pretirano kisli hrani in pijači ter sladkim pijačam z mehurčki.
Za hitrejšo mineralizacijo in dodatno zaščito novoizraslih zob pred kariesom in kislinsko erozijo so na voljo tudi posebne zobne paste z biomimetičnimi hidroksiapatiti in dodanimi minerali za pospešeno učvrstitev zobne sklenine na naraven in varen način.